Układ elektryczny samochodu

Oświetlenie jest jednym z głównych elementów pojazdu. Za pomocą prawidłowo ustawionych lamp, odpowiednich żarówek jesteśmy widoczni na drodze za dnia i po zmierzchu. Gdy lampy są zmatowiałe, to z pomocą przychodzi odpowiednie polerowanie reflektorów, gdyż dzięki nim widoczność znacząco wzrasta. Efektywność i moc świecenia zależy od wielu czynników:

 • Prawidłowe wyregulowanie reflektorów
 • Odpowiednie zamocowanie reflektora oraz żarówek
 • Kompletność elementów oświetlenia
 • Montaż odpowiedniego źródła światła w reflektorze
 • Stan jasności reflektora oraz kompletność jego budowy

Stacja kontroli pojazdów poziomuje ustawienia reflektorów za pomocą odpowiednich urządzeń. Dzięki niemu, niezależnie od stanu wypolerowania reflektora i wysokości pojazdu, jest to możliwe do wykonania. Częstym zdarzeniem jest odczytanie nieprawidłowego świecenia, podczas gdy przyczyna tkwi w żarówce. To ona, jeżeli zamocowana nieprawidłowo oświetla albo choinki drzew albo przebiegające jeże. To od jej zamocowania i odpowiedniego podłączenia, zależy widoczność. 

Wymiana żarówki, choć może wydawać się prozaiczną czynnością, jest raną na dłoni, bądź okazją do &#$!#% na producenta. Zróżnicowanie żarówek także ogromne, od małych cało szklanych postojowych po żarówki świateł wyładowczych – XSENON. Pozornie prosta czynność tworzy niekiedy konieczność:

 • DEMONTAŻU ZDERZAKA PRZEDNIEGO
 • ODCHYLANIA ZAŚLEPKI NA NADKOLU
 • POSIADANIE ZWINNEJ I CHUDEJ DŁONI MAGIKA, BY WCISNĄĆ SIĘ W ODPOWIEDNIĄ SZCZELINĘ
 • SIŁY DO DEMONTAŻU PRZYPIECZONEJ ŻARÓWKI
 • CIERPLIWOŚĆ W DOBORZE NARZĘDZI
 • WYOBRAŹNI – WIELU ŻARÓWEK NIE WIDAĆ

Brak mocowania żarówki? Spalona kostka światła? Krzywo zamocowana?

Kiedy można wymieniać żarówki. Jeżeli mamy nieprawidłowo zamocowaną, to należy odczekać parę minut. Żarówki osiągają bardzo wysoką temperaturę. Wątpię o znalezienie na sali chętnego, co podnoszenia wrzącego czajnika. Prąd przepływający rozgrzewa metalowe mocowania, stają się one gorąca, co uniemożliwia wymianę. Warto zatem odczekać, by elementy się schłodziły. Mając przepaloną żarówkę można wymieniać ją w dowolnym momencie. Pamiętamy o tym, że przy włączonym zapłonie, żarówka natychmiastowo się zapali, co może spowodować oparzenie.

 nowoczesne oświetlenie

Żarówka posiada dwie strony. Mocowanie i żarnik. O ile pierwszy jest miejscem poboru prądu, tak żarnik jest włóknem, w szklanej pokrywie. Im mniej dotykamy żarnika, tym trwałość żarówki większa. Warto mieć to na uwadze, przy kosztownych zakupach, mogących dochodzić do 100 zł za pojedynczą żarówkę.

PRZEJRZYSTOŚĆ REFLEKTORA 

Reflektory z czasem, z uwagi na warunki atmosferyczne potrafią stać się matowe. Ich przejrzystość spada, a co za tym nasza widoczność. Zbyt mocna degeneracja, uniemożliwia także odpowiednie wyregulowanie poziomu świecenia. Co zatem z tym zrobić? Polerowanie reflektorów jest na to doskonałym rozwiązaniem. Mamy do wykonania takiej usługi odpowiednie narzędzia. Sprawdź nas na facebook

SAMODZIELNY MONTAŻ

Zachęcam was do samodzielnej wymiany żarówek. Z własnego doświadczenia, gdy angażowałem się w różne działania, nie będące moją silną stroną, uczyłem się jak pod wykonywać pracę. Wymiana żarówki, która nie dość, że jest niewidoczna, to jeszcze dookoła znajdują się ostre krawędzie, mogące uszkodzić dłoń bądź nadgarstek. Oparzenie żarówki także jest jednym z mniej przyjemnych czynności. Jako diagności i mechanicy doświadczyliśmy ich wielokrotnie. Dlatego płacisz za usługę niekiedy nawet do 100 zł, gdyż przeszliśmy już przez to, byś ty nie musiał. U nas ta kwota nie przekracza 50 zł nawet z uwzględnieniem standardowych żarówek H7. Zapoznaj się z naszą OFERTĄ