Proces rejestracji pojazdów

Moment zakupu pojazdu sprowadzonego zza granicy, dodatkowo uprzyjemnia obowiązek jego rejestracji. Proces ten można wykonać samodzielnie, bądź zlecić to firmie, mającej doświadczenie w wykonywaniu tych czynności. Wykonanie tego procesu wiąże się z następującymi krokami:

 1. Wykonanie badania technicznego – jest to niezbędne, by znać stan zakupionego pojazdu. Weryfikacja jego parametrów technicznych wykonuje stacja kontroli pojazdów. Po wykonanym sprawdzeniu diagnosta wystawia zaświadczenie z przeprowadzonej usługi. Dokument ten jest niezbędny w procesie rejestracji.
 2. Opłacenie akcyzy – w zależności od pojemności silnika, zgodnie z wartością pojazdu opłaca się 3.1% poniżej
 3. Tłumaczenie dokumentów – tłumaczenie dokumentów jest niezbędne do przeprowadzenia procesu rejestracji, szczególnie jeżeli pojazd jest sprowadzony z poza unii europejskiej

Pojazd należy zarejestrować w wydziale komunikacji, właściwym dla Twojego miejsca zameldowania. Rejestracja pojazdu używanego wymaga następujących dokumentów:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu;
 • dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym;
 • dowód własności pojazdu, czyli umowa bądź faktura vat;
 • kartę pojazdu, o ile została wydana;
 • obecne tablice rejestracyjne, jedynie w przypadku, gdy następuje zmiana powiatu/miasta rejestracji;
 • dokument tożsamości nowego właściciela;
 • potwierdzenie zapłaty polisy OC.

rejestracja pojazdu

Opłaty za rejestrację

Koszt rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji wynosi 180 zł, jeżeli jest on zarejestrowany na terytorium kraju, natomiast 256 zł jeżeli jest sprowadzony zza granicy.

Koszt akcyzy zależy od pojemności silnika pojazdu oraz wartości rynkowej. W przypadku pojazdu z napędem hybrydowym lub elektrycznym, opłata akcyzowa jest zmniejszona o połowę.

 • 3.1% dla pojazdów o pojemności silnika poniżej 1999 cm3
 • 18,6% dla pojazdów o pojemności silnika równych i powyżej 2000 cm3

Koszt badania technicznego jest zależny od zakresu oraz rodzaju pojazdu. Podstawowe badanie techniczne kosztuje 99 zł natomiast w przypadku pojazdu, który miał kolizję drogową, bądź wypadek niezbędne jest wykonanie dodatkowego badania technicznego po kolizyjnego w kwocie 95 zł.

W przypadku zlecenia usługi podmiotowi zewnętrznemu, wymagana jest opłata administracyjna w kwocie 17 zł. Upoważnienie obowiązuje do końca trwania procesu rejestracji.

Zapraszamy do kontaktu oraz współpracy. Odpowiemy chętnie na wszystkie niezbędne pytania.