Klimatyzacja samochodowa

Dlaczego potrzebny nam serwis klimatyzacji

Szczególnie w letnich miesiącach bardzo ciężko jest funkcjonować bez sprawnej klimatyzacji w samochodzie. Udając się w dłuższe trasy, jej posiadanie jest wręcz koniecznością. Co zrobić jednak, gdy z kratek wentylacyjnych przestaje wydobywać się przyjemny chłód? Oczywiście w takiej sytuacji, należy skorzystać z pomocy serwisu samochodowego zajmującymi się tego rodzaju awariami. Naprawa klimatyzacji samochodowej w naszym serwisie, to pewność uzyskania fachowego wsparcia i szybkiej naprawy w szybkim czasie.

Jakie mogą być przyczyny awarii:

W zależności od typu, klimatyzacja samochodowa ma prawo odmówić posłuszeństwa. Począwszy od braku czynnika, jaki pojawił się z uwagi na brak okresowych serwisów, do uszkodzenia układu elektrycznego, uniemożliwiającego jego uruchomienie. Typowe uszkodzenia to:

  • Nieszczelność układu na przewodach,
  • Zużycie cewki kompresora,
  • Uszkodzenie mechaniczne chłodnicy – skraplacza.

Jakakolwiek nieszczelność układu istnieje, prowadzi do wycieków czynnika, co w szybki sposób uniemożliwia uruchomienie układu. Usterka może objawiać się także wyciekiem oleju, który jest odpowiedzialny za smarowanie kompresora, co w efekcie prowadzi do jego uszkodzenia – dlatego tak ważna jest odpowiednio szybka reakcja, celem dokonania odpowiedniej diagnozy a w konsekwencji naprawy.

Serwis układu klimatyzacji

Równie ważny, co bieżąca naprawa, jest także regularny przegląd. To dzięki niemu twój pojazd będzie do pełnej dyspozycji wtedy, gdy będziesz go najbardziej potrzebować. Nie ma nic bardziej frustrującego jak moment, gdy zapakowany całą rodziną wyruszasz na długo oczekiwane wakacje, temperatura zewnętrzna sięga 30 stopni, dzieci zapięte na tylnych siedzeniach, a z kratki nawiewowej zamiast chłodu, otrzymujesz ogrzewanie. Do podstawowych corocznych czynności serwisowych należy:

  • uzupełnienie czynnika wraz z olejem w układzie
  • kontrola szczelności układu
  • wymiana filtra przeciw pyłkowego, zwanego kabinowym
  • ozonowanie wnętrza pojazdu, „bomba” dezynfekcyjna bądź środki chemiczne. 

Zgodnie z obecnymi normami ochrony środowiska, w przypadku nieszczelnego układu klimatyzacji, nie ma możliwości dobicia czynnika. Jeżeli pojazd jest wyposażony w nią, to musi być ona sprawna.  Brak szczelności może wynikać z wycieków, które z biegiem czasu się powiększają i uniemożliwiają sprawne działanie klimatyzacji. Podstawą jest odpowiednia diagnostyka. Następnie po stwierdzeniu usterki, konsultujemy ją z klientem i podejmujemy dalsze kroki naprawy. 

 

Nawiew, klimatyzacja samochodowa, serwis klimatyzacji