Mechanika samochodowa

Mechanik samochodowy jest profesją, w której wykonywanie pracy polega na umiejętności diagnozy, a następnie wymianie uszkodzonego elementu pojazdu, celem jego prawidłowej eksploatacji. Jest to zawód wymagający nieustannego pogłębiania wiedzy technicznej, a w obecnych czasach niezbędna jest także wiedza elektromechaniczna. Pojazdy posiadają coraz bardziej rozbudowane systemy komfortu oraz bezpieczeństwa. Dlatego należy rozróżnić podstawowe specjalizacje mechaników wraz z ich krótkim opisem:

  • mechanik samochodowy
  • elektromechanik elektromechanik
  • lakiernik
  • blacharz
  • diagnosta samochodowy
  • rzeczoznawca samochodowy

Mechanik samochodowy

Mechanik samochodowy jest specjalizacją, mającą największe doświadczenie w wymianie podzespołów pojazdu oraz odpowiedniej ich diagnostyce. Obecnie, dzięki wszechstronnemu internetowi mamy tysiące stron, filmów oraz instrukcji jak wykonywać te czynności samodzielnie. To prawda, że większość czynności jesteśmy w stanie wykonać w ten sposób, posiadając pewien zapas narzędzi, jednakże… Wraz z wykonywaniem tego typu czynności w grę wchodzi najistotniejszy czynnik jakim jest CZAS. Często pozornie prosta wymiana żarówki, jaka kosztuje nas w warsztacie samochodowym 20 czy nawet 50 zł. Samodzielnie spędzamy na niej połowę dnia, a do tego uszkadzamy elementy reflektora, narażając się na jeszcze większe koszta.

warsztat samochodowy

Mechanik z doświadczeniem kosztuje, iż spędził na wykonywaniu pracy tysiące godzin i intuicyjnie wie, co należy wykonać w danej sytuacji. Nasz czas, w przeliczeniu na ilość pracy, jaką należy wykonać by usunąć usterkę jest często niewspółmierny do kosztów. Jak w każdej pracy, zdarzają się niedociągnięcia i poprawki. To na rękach mechanika jest odpowiedzialność za swoją pracę w przypadku pojawienia się niedociągnięcia. Nikt jeszcze nie urodził się z wiedzą całego wszechświata, a każdy z nas jest wciąż w procesie uczenia się swojej specjalizacji. Podobnie mechanik samochodowy rozwija się poprzez nieustanne dążenie do poznania swojej specjalizacji. Odwiedź nas na YOUTUBE

Elektromechanik samochodowy

Elektromechanik samochodowy jest specjalistą od instalacji elektrycznej w pojazdach. Mechanik samochodowy posiada pewną, często dostateczną wiedzę na temat diagnostyki silnika, układu ABS czy zasady działania i pracy elementów elektrycznych. Posiadając odpowiedni sprzęt diagnostyczny, jest w stanie wykonać wiele czynności w pojeździe. Jednakże w kwestiach bardziej skomplikowanych, jak odpowiednie zbadanie alternatora czy rozrusznika, diagnostyce poboru prądu przez pojazd czy braku zasilania na sterowniku, niezbędna jest wiedza i doświadczenie elektromechanika.

Elektromechanik samochodowy specjalizujący się w elektronice potrafi odnaleźć nadpaloną wiązkę elektryczną, uniemożliwiającą uruchomienie pojazdu. Najwyższej klasy specjalista potrafi wejść bezpośrednio w komputer pokładowy pojazdu, by określić jego uszkodzenie. Praca elektromechanika należy do węższej specjalizacji, jednakże mechanik jest tym, który jest w stanie wymontować poszczególne elementy samochodu dla niego. Ich praca jest zatem powiązana ze sobą.

elektromechanik

Do zadań elektromechanika także należy precyzyjna wiedza w zakresie znajomości parametrów pracy pojazdu. Posiada on w swoim wyposażeniu schematy elektryczne samochodów, komputery diagnostyczne a także testery czujników pozwalające na precyzyjną diagnozę. Dodatkowo miernik elektryczny jest jego codziennym narzędziem pracy tak, jak dla mechanika jest klucz pneumatyczny.

Lakiernik samochodowy

Jeżeli pojawi się nieprzyjemna sytuacja, w której twój wspaniały pojazd ulegnie uszkodzeniu karoserii z pomocą pojawia się blacharz-lakiernik. Są to co prawda dwie niezależne specjalizacje, lecz często idą ze sobą w parze. Lakiernik oraz jakość jego pracy pozwala na odtworzenie ubytków powłoki lakierniczej, a także uzyskanie odpowiedniego koloru. To jego zadaniem jest uzyskanie możliwie bliskiej oryginału grubości lakieru. Nominalna grubość powłoki lakierniczej często mieści się w zakresie pomiędzy 80 do 130 mikrometrów. Jeżeli przekracza ona 200 mikrometrów to może świadczyć o fakcie wykonywania naprawy lakierniczej. Jeżeli grubość przekracza 300 to zazwyczaj mieliśmy do czynienia z…

warsztat samochodowy

Blacharz samochodowy

Jest on osobą, która jest w stanie doprowadzić nasz pojazd do takiego stanu, gdzie jego wygląd zewnętrzny będzie nominalnie przypominał stan sprzed kolizji. Niezależnie czy uszkodzenie jest małe czy duże, wymaga to uzupełnienia ubytków. Dodatkowo z uwagi na swoje doświadczenie, jest w stanie wymienić elementy karoserii w taki sposób, by ich dopasowanie było takie jak oryginalne. Praca blacharza samochodowego jest bardzo precyzyjna, a znalezienie doświadczonego specjalisty była bardzo kosztowne. Często zamiast naprawiać elementy karoserii, warto je wymieniać na nowe. Po wymianie, bądź naprawie elementów samochód wraca do lakiernika. Dlatego ich prace są ze sobą powiązane.

mechanik samochodowy

Diagnosta samochodowy

Specjalista od oceny stanu technicznego pojazdu jest diagnosta samochodowy. Jego praca nie polega ani na naprawianiu, wycenianiu czy wymienianiu elementów karoserii. On jest oczami i dłońmi wydziału komunikacji oraz organów władzy. Jego praca jest między przysłowiowym młotem a kowadłem. Z jednej strony stosuje się do przepisów obowiązującego prawa, z drugiej jest zatrudniony przez prywatnego przedsiębiorcę. Diagnosta ocenia stan techniczny pojazdu na podstawie wyposażenia stacji kontroli pojazdów najdokładniej jak tylko potrafi. Określa stopień zużycia eksploatacyjnego pojazdu, a gdy znajdzie usterki przekraczające dopuszczalne normy, przekazuje stosowną informację dla mechanika, który pojazd naprawia. Jego praca zatem jest powiązana z mechanikiem samochodowym

Rzeczoznawca samochodowy

Rzeczoznawca samochodowy jest specjalistą od wyceny wartości pojazdu. Za każdym razem, gdy pojawi się kolizja, stłuczka i korzystamy z usług ubezpieczalni, wykonuje on kalkulację naprawy pojazdu. Jego praca opiera się na cenach usług warsztatowych, cenach za elementy i czasie napraw by odtworzyć wartość rynkową pojazdu. Wyceny dokonywane są poprzez specjalne platformy do kalkulacji napraw, mające dostęp do oryginalnych numerów części. Opinia rzeczoznawcy jest niezbędna w przypadku rozpraw sądowych, a do wykonywania takich kalkulacji są wymagane specjalne uprawnienia.

Jeżeli podobał wam się artykuł to zapraszam do polubienia nas na portalach społecznościowych.

FacebookInstagramYoutube.  Dziękujemy za zainteresowanie