Czym jest geometria i czemu zwracać na nią uwagę

Geometria kół pojazdu, oznacza ustawienie ich względem siebie oraz osi pojazdu, zgodnie z zaleceniami producenta. Wpływa ona bezpośrednio na:

  • Komfort prowadzenia pojazdu – nadsterowność bądź podsterowność
  • Nadmierne zużycie ogumienia 
  • Niepokojące dźwięki podczas skrętów
  • Ściąganie pojazdu na jedną ze stron

Żaden z powyższych nie sprawia przyjemności z użytkowania, a może generować spore koszty. Zobaczmy zatem jakie są elementy mogące mieć wpływ na geometrię, a są składowymi pojazdu.

  • Układ kierowniczy – końcówki i drążki kierownicze są podstawowymi elementami, za pomocą których regulujemy zbieżność kół
  • Zawieszenie – sworznie i tuleje wahaczy, sprężyny i amortyzatory. Choć geometria nie musi się zmienić, to są modele, posiadające regulację kąta pochylenia koła w tym miejscu

Urządzenie do ustawiania geometrii

Pomiar i ustawienie wykonujemy na urządzeniu GEOTEST 60 PLUS firmy precyzja Jest ono skonstruowane na bazie lasera. Przy jednorazowym montażu, daje możliwość pełnej weryfikacji geometrii obu osi jezdnych pojazdu. Jest szybki w działaniu, sprawny w funkcjonowaniu oraz doskonały w pracy.

geometria, zbieżność

Pomiar i regulację geometrii warto zweryfikować raz do roku. Niezbędne jest ustawienie każdorazowo, po wymianie jakiegokolwiek elementów układu kierowniczego czy zawieszenia pojazdu. Zbieżność może także ulec zmianie w momencie, uderzenia w głęboką dziurę bądź wysoki krawężnik. Dodatkowo należy brać pod uwagę wiek pojazdu. Nacisk karoserii, silnika opartego na poduszkach, tworzy zmiany na układzie zawieszenia. Oddziaływając na nie, powoduje zmianę w sterowności pojazdu.

Choć samo słowo geometria odnosi się do wszystkich pojazdów, tak samo ustawienie jest różne dla różnych aut. Są pojazdy mające możliwość regulacji jedynie zbieżności kół, inne mają możliwość ustawienia pełnej geometrii. Są pojazdy, szczególnie w przypadku samochodów wyposażonych we wielowahacz, jest możliwość ustawienia geometrii także i na tylnej osi. 

zbieżność kół

Cena ustawienia zbieżności jednej osi wynosi 120 zł. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na wizytę