Akumulator jest elementem niezbędnym do uruchomienia i pracy pojazdu, jednak jego praca zależna jest od wielu czynników. Dwoma głównymi są to rozrusznik, który funkcjonuje jako starter dla silnika oraz alternator będący elementem doładowującym akumulator, aby był nieustannie gotowy do pracy. Akumulator najczęściej zawodzi nas, jak większość tego co nas spotyka, w momentach kiedy jest najbardziej potrzebny. Można temu zaradzić poprzez odpowiednie jego badanie w okresach eksploatacji. Największe obciążenie występuje w lato, gdy nadmiernie korzystamy z systemu klimatyzacji, a efekt tego jest odczuwalny w zimę. Awaria układu elektrycznego sygnalizowana jest przez wskaźnik na wyświetlaczu ze znakiem akumulatora. Wtedy należy niezwłocznie udać się do serwisu w celu naprawy.

Akumulator poza wymiarami posiada dwa główne parametry. Pierwszą jest pojemność akumulatora. Wyrażona jest w amperogodzinach (Ah). Jest to ilość energii elektrycznej, jaką akumulator dostarcza przy zachowaniu odpowiednich warunków. Drugim z parametrów jest moc akumulatora. Wyrażona jest w amperach (A). Przyjmuje się, że im większy prąd rozruchowy, tym silniejszy i sprawniejszy jest akumulator. 

Żywotność akumulatora powinna wystarczyć na 5 lat bezawaryjnej pracy, jendakże w wyniku nieprawidłowo funkcjonującej instalacji elektrycznej czas ten może zostać znacząco skrócony. Test pracy akumulatora, alternatora i rozrusznika można wykonać za pomocą jednego urządzenia. Badanie zajmuje jedyne 5 minut, a pozwala na pełne określenie stanu obecnego funkcjonowania podstawowego układu elektrycznego.