Stacja kontroli pojazdów a badanie techniczne

Upragniony zakup pojazdu benzynowego, warto optymalizować, jeżeli wykonujemy długie przebiegi. Najbardziej znaną metodą jest zamontowanie instalacji gazowej. To dzięki niej zmniejsza się ilość zanieczyszczeń, koszt transportu maleje, a wzrasta częstotliwość tankowania na naszej ulubionej stacji. Co ciekawe, po jej montażu nie jest obowiązkowe badanie techniczne. O ile samo użytkowanie pojazdu może być niezmienne, tak po montażu instalacji gazowej, należy ją zarejestrować w wydziale komunikacji. Aby tego dokonać potrzebujemy mieć ze sobą

  • Fakturę montażu instalacji gazowej
  • Homologacja sposobu montażu instalacji gazowej, gdzie zebrane są wszelkie podzespoły, które pojawiły się w samochodzie
  • Książka gwarancyjna wraz z opisem serwisów
  • Protokół TDT zbiornika gazowego 
  • Karta pojazdu (o ile jest wydana)

Badanie techniczne po montażu instalacji

Choć po samym montażu instalacji, wykonywanie badania technicznego nie jest konieczne, tak mając już ją w pojeździe musi być ona zarejestrowana. Diagnosta oprócz weryfikacji dokumentacji, sprawdza szczelność układu gazowego i wodnego czy połączenie przewodów. Aby wykonać badanie, diagnosta potrzebuje:

  • Odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym
  • Protokół TDT zbiornika gazowego ZGODNY z nim

Ostatni podpunkt wydał wam się ciekawy? Homologacja zbiornika jest wystawiana fabrycznie na 10 lat.  Często właściciele nie weryfikują dokumentów, gdyż jaki jest cel obserwacji czegoś, używanego raz na rok i to przez kogoś innego 🙂  Zdarzają się przypadki, gdy zbiornik jest niezgodny z dokumentem, brakuje go albo upłynął termin legalizacji. Co wtedy uczynić.

Jak przejść przez niezgodności

Zagubienie dokumentów

Termin legalizacji urządzenia dobiegł końca

  • Ponowna legalizacja wiąże się z odpowiednią synchronizacją czasową, gdyż inspektor TDT odwiedza firmy montażowe w ściśle określone dni. Na terenie Torunia zajmuje się tym http://www.autogazcentrum.net/
  • Wymiana zbiornika na nowy
  • Wymiana zbiornika na używany

Kalkulując koszty wymiany warto mieć na uwadze terminowość, kompleksowość usługi oraz jej fachowość. Niekiedy zaoszczędzenie 100 zł na używanym zbiorniku może nas więcej kosztować, jeżeli nie zweryfikujemy precyzyjnie wszystkich szczegółów. Ceny za nowe zbiorniki nie wzrastają szybko, a pewność i gwarancja mogą być często decydującym kryterium.

Na sam koniec ciekawostka z praktyki warsztatowej. Jeżeli upływa nam termin legalizacji zbiornika gazowego, to warto wykonać badanie techniczne PRZED jego zakończeniem. Dlaczego? Ponieważ diagnostę interesuje stan instalacji na dzień dzisiejszy, nie za miesiąc (akurat w tym przypadku) Zatem wykonując badanie, niekiedy nawet dwa miesiące wcześniej, odraczamy konieczność wymiany zbiornika o cały rok. 

GDZIE MOŻNA DOKONAĆ LEGALIZACJI ZBIORNIKA GAZOWEGO

Obrębem naszego działania jest Toruń oraz teren powiatu Toruńskiego. Firmą, która zajmuje się legalizacją w naszym regionie jest AUTOGAZ CENTRUM. W ramach współpracy, przekazujemy dane kontaktowe. 

AutoGazCentrum
Toruń, ul. Sokola 41,
tel. (56) 658 13 54, mobile.: 609-201-571, 509-650-730
e-mail: autogazcentrum@op.pl