Wartość akumulatora

Akumulator samochodowy jest sercem każdego pojazdu, jest elementem bez którego samochód jest tylko wielką, metalową bryłą. Za pomocą akumulatora możemy uruchomić radio, dźwięczny silnik czy kojący układ klimatyzacji w gorące popołudnie. Jako serce potrzebuje także innych elementów, które współpracując z nim pozwalają na długie i bezkonfliktowe funkcjonowanie. Są nimi:

  • ALTERNATOR – element tworzący prąd zmienny, doładowujący akumulator podczas swojej pracy
  • ROZRUSZNIK – element uruchamiający silnik, pobiera duży prąd do rozruchu silnika

Zużycie akumulatora może następować w różny sposób. Niekiedy przez pozostawienie zapalonych świateł, uruchomionego radia czy też zwarcie instalacji elektrycznej. Gdy alternator będzie miał uszkodzenie wewnętrzne i jego poziom doładowywania będzie niski, to skutkiem będzie zwarcie akumulatora. Podobnie rozrusznik. Jeżeli będzie miał zużycie wewnętrzne, to opory będą większe niż prąd jaki otrzymuje, co dodatkowo uszkodzi serce. 

Największe obciążenie nie występuje w zimę, choć wtedy najwięcej go potrzebujemy, lecz latem. Dzieje się tak dlatego, gdyż układ klimatyzacji pobiera bardzo dużo prądu. Na szczęście pojazdy są wyposażone w sygnalizator, świadczący o usterce układu. Jest nią symbol akumulatora

Parametry akumulatora

Akumulator, poza sporą wagą i wymiarami przestrzennymi, posiada swoje parametry. Od nich zależy czy samochód wystartuje rano, bądź będzie konieczne wsparcie. Pierwszym parametrem jest jego pojemność. Wyrażamy ją w amperogodzinach (Ah). Jest to ilość energii elektrycznej, jaką akumulator samochodowy dostarcza przy zachowaniu swoich optymalnych warunków. Drugim z parametrów jest jego moc. Wyrażona jest w amperach (A). Przyjmuje się, że im większy prąd rozruchowy, tym silniejszy i sprawniejszy jest akumulator. 

Żywotność akumulatora przewidywana jest na 5 lat bezawaryjnej pracy. W wyniku nieprawidłowo funkcjonującej instalacji elektrycznej, usterkom silnika, czas ten może zostać znacząco skrócony. Największe obciążenie akumulatora przypada, co ciekawe, w lato zamiast w zimę, gdy jest najbardziej potrzebny. Dzieje się to dlatego, iż układ klimatyzacji pobiera dużo prądu do swojej pracy. Wtedy obciążą go znacznie. Jednakże jego zużycie objawia się dopiero zimą, gdy wymagany jest większy pobór.

Test pracy akumulatora, alternatora i rozrusznika można wykonać za pomocą jednego urządzenia, dostępnego u nas w firmie. Jesteśmy w stanie w dowolnym momencie sprawdzić cenę i dostępność akumulatora odpowiedniego do twojego pojazdu. Montaż nieprawidłowego może być przyczyną awarii, niedoładowania go, bądź nadmiernego przeciążenia. Współpracując z największą firmą dystrybuującą części INTERCARS jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni. 

Naprawa pojazdów

W momencie, gdy pojazd odmówi wam posłuszeństwa, nasz elektromechanik bądź mechanik będzie w stanie zdiagnozować oraz usunąć usterkę. Mamy także możliwość transportu pojazdów za pomocą holownika, jeżeli  będzie taka konieczność

Zapraszamy na umówienie się na termin. Umożliwi państwu bezpieczne wakacje oraz powrót z nich kontakt