Instalacje gazowe -- dokumentacja.

19 Kwiecień 2013

Może się tak zdarzyć, gdy zaginie nam dokument homologacji butli gazowej  Dzieje się tak najczęściej przy zakupie samochodu z zamontowaną już instalacją gazową. Dokument ten nie jest wymagany przy kontroli drogowej i na ogół nie wozimy go ze sobą razem z innymi dokumentami. Jest on wymagany tylko przy okresowym badaniu technicznym oraz przy rejestracji gazu w wydziale komunikacji. Co zrobić, gdy go nie posiadamy. Są wtedy możliwe dwa wyjścia.

1. Można wyrobić duplikat homologacji zbiornika gazowego w rejonowym biurze Transportowego Dozoru Technicznego. Wyrobienie dokumentu trwa od 14 do 30 dni i wymagane jest pojawienie się na stacji, aby zebrać wymagane do tego dane. Koszt wyrobienia duplikatu to 100 zł netto. Można to wykonać osobiście. Instrukcje są dostępne na stronie dozoru technicznego.

2. Co zrobić w przypadku, gdy kończy się 10 letni okres ważności butli i nie posiadamy tych dokumentów. Skoro butla jest ważna 10 lat to należy ją zalegalizować lub wymienić. Najbezpieczniej dla właściciela pojazdu jest wymienić butlę ponieważ jesteśmy w stanie zrobić to na miejscu i od razu wykonać badanie techniczne. Cała operacja trwa jeden dzień
roboczy. W przypadku legalizacji butli gazowej koszt jest mniejszy, lecz czasochłonny. Butlę należy zdemontować i specjalistyczna firma ją sprawdza i wystawia nowy dokument.
Operacja trwa od 2 do 5 dni roboczych.

Gdy zbliża się termin końca legalizacji zbiornika gazowego, a nie mamy dokumentu to możemy butlę zalegalizować na kolejne 10 lat (LPG) 5 lat (CNG). Wykonują to firmy, które mają podpisaną umowę z dozorem technicznym o wykonywanie legalizacji. Operacja trwa od 5 dni do 2 tygodni.

Można zbiornik gazowy wymienić na nowy. Pełen koszt w naszej firmie nie przekracza 500 zł i wykonujemy usługę w przeciągu jednego dnia roboczego.

WAŻNE!!! Posiadając zbiornik gazowy, któremu skończyła się legazliacja, właściciel może go użytkować do końca terminu badania technicznego.